„Priroda i muzika – nekad i sad“
Tokom meseca jula i avgusta 2021 godine, uz pomoć edukatora, deca sa cerebralnom i dečijom paralizom prosla su kroz 3 muzičke radionice koje na interaktivan način uključuju decu i pristupaju muzici sa ekološke strane.
Grad Novi Sad je prepoznao potrebu za prilagođavanjem uslova i omogućavanjem pristupačnosti savremenim tokovima kulture svim građanima, specifičnost položaja mladih sa invaliditetom koji još uvek nisu deo kulturne scene i podržao njihovo stvaralaštvo i edukaciju. Na taj način, mladi, talentovani umetnici ulaze u ravnopravni takmičarski odnos sa osobama bez invaliditeta.
Projekat definiše osnovne dugoročne pravce kulturnog razvoja Grada, usklađene sa drugim relevantnim društvenim i političkim oblastima; određuje prioritetne javne interese u polju kulture; određuje instrumente ostvarivanja tih interesa i prepoznaje buduće aktera u oblasti kulture i drugim oblastima, koji doprinose ostvarivanju tih interesa; određuje načine praćenja, evaluiranja i usklađivanja strateškog delovanja sa aktuelnim potrebama mladih OSI.
Projekat se uklapa u programski koncept sa akcentom na specifičnu ciljnu grupu decu. Kroz projekat Novi Sad ima priliku da oživi svu raznolikost društva, duh zajedništva, tolerancije i solidarnosti.
Projekat ima za cilj učestvovanje dece sa invaliditetom u sferi muzičke umetnosti putem različitih muzičkih kreativnih radionica, na kojima će deca sa cerebralnom i dečijom paralizom ispoljavati svoje sposobnosti i time jačati svoj duh i telo.
Radionice obuhvataju:
1. Razgovor na temu zaštite životne sredine:
– kako se održavala čistoća nekada i sad, tema reciklaže i na koji način mi možemo da doprinesemo zaštiti životne sredine,
2. Povratak u praistoriju:
– nastanak muzike, način izvođenja, prvi instrumenti, u kojim prilikama se izvodila muzika…
– pravljenje instrumenata od:
a) materijala iz prirode koji nas okružuju: drveni štapići, kamenčići, orasi, lešnici, žirovi… ukazivanje deci da i sama mogu napraviti jednostavne instrumente od prirodnih materijala po uzoru na instrumente iz perioda praistorije koji ne štete životnoj sredini,
b) reciklažni materijali: kanap, karton, plastične flašice, kutije od kinder jaja, čepovi, rolne toalet papira… ukazivanje deci da i sama mogu napraviti instrumente korišćenjem reciklažnog materijala u kombinaciji sa prirodnim materijalima koji se mogu i reciklirati.
Projekat ima za cilj učestvovanje dece sa invaliditetom u sferi muzičke umetnosti putem različitih kreativnih radionica, na kojima će deca sa cerebralnom i dečijom paralizom ispoljavati svoje veštine i sposobnosti i time jačati svoj duh i telo.