Ključni problem u oblasti životne sredine koji je prisutan u Republici Srbiji poslednjih godina je nedovoljna međuinstitucionalna saradnja, i to pre svega između državnih organa, privrede i nevladinog sektora (organizacije civilnog društva). Trenutno je u okviru ovog sektora prisutna velika polarizovanost između različitih aktera nevladinog i javnog sektora. Zaštita životne sredine ne sme da bude predmet podela u društvu, već mora da bude predmet delovanja ka istom cilju kako bi naša država bila čistija i zelenija, a društvo zdravije. Svi naši resursi se moraju usmeriti ka opšte drušvenim koristima i to pre svega težnji ka zdravijoj i zelenijoj životnoj sredini.
Konkretne aktivnosti i mere se moraju odmah preduzeti i to pre svega kroz usvajanje Deklaracije o međusobnom razumevanju, saradnji i delovanju ka unapređivanju svih segmenata zaštite životne sredine. Uvereni smo da umrežavanje institucija i organizacija i stvaranje zdravih partnerskih odnosa pružaju dodatnu vrednost svim akterima ovog sektora ali i društvu u celini. Saradnja aktera javnog i nevladinog sektora promoviše konstruktivne odnose između države i pojedinaca, i doprinosi društvenoj koheziji i socijalnoj inkluziji.
Uspostavljanje ovih partnerstava i njihovo kontinuirano održavanje za nas su od posebnog značaja. U cilju dostizanja i ostvarivanja ambicioznih ciljeva poput onih koji su definisani u Agendi 2030, ali takođe i u pravnim tekovinama EU ili Pariskom sporazumu o klimatskim promenama koji je potpisan 2015. godine, neophodna je intenzivna saradnja na svim nivoima.