Podržano od: Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu.
Godine projekta: 2022. godina.
Opis projekta:
Projekat se bavi radom informativnog Centra u okviru Udruženja, koji ima za cilj umrežavanje i jačanje nevladinih organizacija koje se bave pitanjima socijalne zaštite osoba sa invaliditetom. Centar će putem edukacija i dobrih primera praksi o mogućnostima poboljšanje kvaliteta života, ublažavanja nepovoljnih životnih okolnosti različitih različitih socijalno ugroženih grupa i pojedinaca u skladu sa Zakonom, pružiti informacije zainteresovanim nevladinim organizacijama u socijalnoj zaštiti. Kroz senzivilizaciju javnosti, poslodavaca i potencijalnih donatora za probleme navedenih socijalnih grupa , program će značajno doprineti realizaciji Akcionog plana pristupačnosti Grada Novog Sada. Rad Centra će se bazirati na programskim, edukativno-informativnim aktivnostima, koje će pomoći osobama sa invaliditetom da se u budućnosti olakša njihov život i svakodnevne potrebe kroz unapređen i ojačan rad ovih udruženja.
Nevladine organizacije u oblasti socijalne zaštite imaju slabosti koje trebaju indetifikovati i prevazići, kako bi koristeći svoj potencijal, doprinele stvaranju pravednih i ravnopravnih socijalnih odnosa. Izgradnja pojedinačnih kapaciteta NVO treba da doprinese razvoju društva u celini. Potrebne su primeri dobre prakse , dubinska analiza kapaciteta ljudskih resursa i novih modela razvoja u cilju poboljšanja rada istih. Aktivnosti u okviru projekta predstavljaju doprinos nevladinom sektoru u Gradu i treba da identifikuju nedostatke i unaprede znanje organizacija.
Ciljna grupa programa su osobe sa posledicom dečije i cerebralne paralize. Za ovu populaciju je karakteristično otežano ili onemogućeno kretanje uz korišćenje invalidskih kolica. Zbog svega toga često, svojom ili tuđom voljom, ostaju u svojim domovima ili se dešava da ih porodice instatucionalizuju. Nažalost, nekima je otežan i odlazak na redovne lekarske preglede. Program ima akcenat na ovu populaciju zbog mogućnosti aktivne politike humanitarnog karaktera projekta “Čepom do osmeha” gde se putem sakupljenih čepova i od sredstava nakon reciklaže deci kupuju pomagalo/invalidska kolica.